Позбавлення батьківських прав

Здавалося б, позбавлення батьківських прав стосується тільки тих дорослих, котрі жорстоко поводяться зі своєю дитиною. Це так, але дана законодавча міра включає в себе ще ряд підстав, наприклад:

Юридична допомога в питанні позбавлення батьківських прав
  • Дорослі зловживають наркотиками і алкоголем.
  • Якщо батько залишив малюка в пологовому будинку і не виявив до нього турботу.
  • Дорослий скоїв умисний злочин по відношенню до дитини.
  • Батько або обоє батьків не беруть участі у вихованні. В тому числі, відмовляються від сплатити аліментів.
  • Примус дітей до бродяжництва.

На жаль, такі випадки не виключення з правил. Необхідні чіткі дії.

Звертатися до суду із заявою можуть як один з батьків, так і низка інстанцій. Це прокуратура, органи опіки та піклування, будь-яка організація із захисту прав дітей. Навіть сам дитина, яка досягла 14 років, може вимагати від державного органу позбавити батьківських прав батька або / і мати. Якщо рішення про законодавчу міру буде прийнято, то батьки позбавляються можливості виховувати, захищати інтереси дитини. Батьки в майбутньому не зможуть отримувати допомогу від дітей, коли вони виростуть. Також існує ще ряд обмежень, котрі стосуються цього законодавчого заходу.

Якщо дорослий відмовляється платити фінансову допомогу на утримання дитини, варто спробувати з ним домовитися. Наприклад, заповнити і завірити нотаріально договір про сплату аліментів на утримання дитини. Тут можна вказати терміни і суму на фінансову допомогу чада. Якщо дорослі проявляють агресію і принижують права дитини, звичайно ж, слід звернутися за допомогою в судову інстанцію. Для цього необхідно скласти позовну заяву.

  • Адвокати нашої компанії нададуть грамотну консультацію.
  • Допоможуть скласти позовну заяву.
  • Представлять інтереси в суді.
  • При необхідності складуть договір про сплату аліментів.
  • На чиєму боці буде справедливість, залежить не тільки від Вашого бажання, але й допомоги досвідчених адвокатів.

Наслідки втрати батьківських прав

Даний процес є дуже непростим питанням, і має велику кількість нюансів і підводних каменів. Після прийняття відповідного рішення про позбавлення батьківських прав необхідно відразу ж визначиться зі спільним проживанням вже колишнього батька і дитини. Грунтуючись на статтях СК, через судові інстанції може бути прийнято рішення про подальше проживання на одній житловій площі. Якщо ж у батька або матері, позбавлених юридичних прав на дитину, в результаті проведеної перевірки буде виявлено інше житло, тоді колишній батько буде виселений з квартири, яку займає разом з дитиною. Також суд може винести рішення, які зобов'язують колишнього батька розділити або ж обміняти житло. Якщо дитина була передана на піклування іншим родичам, нерідною батькам або органам піклування, тоді за ним зберігається право в будь-який час повернутися на постійне проживання в займане раніше житлове приміщення. Воно закріплюється за дитиною в цілому ряді законів і нормативних актів.

Потрібно також пам'ятати, що протягом трьох років батьки, позбавлені батьківських прав, продовжують нести повну відповідальність за будь-якого роду причинний дитиною шкоду. Хоча це право і діє з тим застереженням, що судом повинно бути доведено, що заподіяння дитиною шкоди було спровоковано неналежним виконанням батьківських обов'язків і поганим вихованням. Але сімейне законодавство України залишає позбавленим прав матерям і батькам відновити їх і знову стати повноцінними батьками для свого чада, повністю відновивши свій статус. В першу чергу статтею 168 СКУ передбачається, що позбавлені батьківських прав батько або мати можуть через суд добитися побачення з дитиною, якщо його моральному і фізичному здоров'ю не буде завдано шкоди. Також в статті 169 СКУ прописано, що батько, позбавлений прав на дитину, може через суд домогтися їх відновлення. Якщо в задоволенні такого позову буде відмовлено, то повторно його подати можна буде не раніше, ніж через рік.

Чи потрібно продовжувати виплачувати аліменти?

Існує поширена помилка, що втрата права на виховання автоматично звільняє від щомісячної виплати аліментів. Так, після позбавлення батьківських прав повністю втрачаються всі права немайнового характеру на дитину, а також нівелюються обов'язки, пов'язані з вихованням. Крім того, позбавлені прав батьки і матері більше не можуть виступати офіційними представниками дитини, і більш не отримують передбачені державою допомога багатодітним сім'ям і пільги. Варто також відзначити, що позбавлена ​​батьківських прав особа не зможе в подальшому стати опікуном, отримати схвалення на усиновлення і втрачає всі передбачені поточним законодавством права, які грунтуються на родинних зв'язках з дитиною.

Але ось від утримання свого чада до моменту повноліття втрата права на виховання не звільняє. Це прописано в Сімейному Кодексі і судом, грунтуючись на статті 166 частини 2, може вимагатися стягнення щомісячних аліментних виплат. Також таким правом володіє позивач. Якщо ж батьками не приймається активну участь у виховному процесі, а дитина поміщений в різного роду установи з охорони здоров'я або ж навчальний заклад, тоді аліменти можуть бути стягнуті на загальних підставах. Якщо дитина відданий опікунською установам, тоді аліменти перераховуються на спеціально створений банківський рахунок. У випадки проживання дитини з одним з батьків, аліментні виплати перераховуються на користь цього батька, з умовою, що за цільовою витратою коштів спостерігатимуть відповідні державні органи.

Коментарі: 0