Хто платить компенсацію, якщо ДТП скоєно на службовій машині

ВСУ розглядав позов від потерпілого в ДТП до компанії, яка володіє автомобілем винним в пригоді. Заявник мотивував свої дії тим, що саме юридична особа є власником ТЗ, отже, вона і повинна відшкодовувати матеріальний, фізичний і моральний збиток. У свою чергу компанія відповідач відстоювала позицію, що вина лежить тільки на співробітнику, який керував службовим автомобілем.

Розбираючись в цій справі, ВСУ прийняв рішення відправити справу на додаткове розслідування і повторний перегляд в суді першої інстанції. Такий висновок був зроблений у зв'язку з тим, що з самого початку не були встановлені всі обставини ДТП.

Згідно з чинним законодавством при попаданні в ДТП службового авто, слід з'ясувати, чи діяв водіїв в інтересах юридичної особи або керував ТЗ в особистих цілях. Тобто, юрособа несе відповідальність в тому випадку, якщо співробітник за кермом машини виконував поїздку в рамках своїх службових обов'язків чи за спеціальним дорученням. Якщо ж водій використовував машину компанії в особистих інтересах, то його роботодавець не повинен відповідати за шкоду, завдану фізичному здоров'ю та матеріальним цінностям третіх осіб в результаті ДТП.

Так як суду не були надані докази того, що винуватець перебував на службі і діяв в рамках укладеного з роботодавцем контракту і встановлених ним посадових інструкцій, то факт прямої вини юридичної особи відсутній. ВСУ прийняв рішення, що перша судова інстанція упустила важливий момент, а саме не встановила факт перебування водія на роботі чи ні. Тому не можна встановити, хто зобов'язаний компенсувати збитки постраждалим і справа має бути переглянута.


Коментарі: 0