Хто відповість за наклеп в інтернет

У мережі інтернет, і особливо в її українському сегменті, ми часто стикаємося з проблемою поширення завідомо неправдивої інформації. Це робиться з різних причин з метою дискредитувати конкретну фізичну або юридичну особу, тим самим завдавши шкоди його репутації.

За українськими законами за поширення завідомо неправдивої інформації через різні ЗМІ її автор і саме видання несуть адміністративну відповідальність. Людина або компанія, чиї права порушені, має право звернутися з вимогою опублікувати спростування неправдивої інформації, а також за матеріальною компенсацією збитку. Аналогічні правила, згідно з позицією ВСУ діють і по відношенню до інтернет сайтів.

Для того щоб відновити свої законні права позивач повинен встановити відповідачів, якими є автор публікації і власник сайту, де вона була розміщена. Їх слід з'ясувати і вказати в позовній заяві. Основну відповідальність згідно із законом несе саме автор, але якщо встановити його неможливо, тоді за все доведеться відповідати власнику сайту. Таке рішення суд пояснює тим, що він створив технічні можливості, щоб через його сайт поширювалася неправдива інформація.

Щоб не бути відповідальним за публікації користувачів веб-сайту, його власник повинен збирати їх персональний дані і перевіряти їх. У такому випадку при подачі на нього позову за наклеп він зможе посприяти суду, вказавши на автора публікації, тим самим зніме з себе всю відповідальність. Інша справа, що мало хто з користувачів мережі погодиться надати про себе правдиві відомості, скоріше він зареєструється на іншому сайті.

Але є й інший шлях, який ми розглядали в публікації присвяченій відповідальності за поширення піратського контенту. Якщо виходити з того, що вина власника сайту в тому, що він створює умови для подібної діяльності, то як трактувати цю норму? В законодавства країн ЄС з цього питання сказано, що власник сайту технічно не може перешкодити користувачам порушувати авторські права або поширювати недостовірну інформацію. Але його вина доведена тільки тоді, якщо на сайті немає попереджень про порушення законодавства у разі подібних дій. А також якщо адміністрація сайту не сприяє у виході з ситуації, в даному випадку не видаляє помилкові публікації і відмовляється розміщувати спростування.


Коментарі: 0