Міжнародна практика Європейського суду з прав людини у справах про домашнє насильство

ЄСПЛ часто розглядає справи, в яких жінки виступають проти своєї держави, тому що вона не захищає їхні права. У більшості випадків претензія позивача полягає в тому, що влада не вживає належних заходів для захисту її прав і здоров'я.

З останніх резонансних справ пов'язаних з домашнім насильством над жінками можна виділити наступні судові процеси.

1. №55164 / 08 від 14.10.2010. Громадянка Хорватії звернулася до Європейського суду, тому що держава відмовляється захистити її від загрози фізичної розправи з боку чоловіка.

Як повідомляє заявниця, її чоловік має ряд психологічних захворювань, серед яких параноя, фобія і посттравматичний стресовий розлад. Через це він часто поводиться неадекватно і постійно погрожує фізичною розправою. Вона, побоюючись за власне життя, втекла від чоловіка і звернулася в поліцію, а потім до суду. Але місцеві судові органи відмовили в розгляді справи, по причині відсутності вагомих доказів загрозу життю або здоров'ю.

Заявниця продовжує переховуватися від чоловіка і звернулася до ЄСПЛ. За її справі прийнято рішення, в якому зазначено що суд Хорватії незаконно відмовив в розгляді справи, не спромігшись навіть провести психіатричну експертизу чоловіка потерпілої.

2. №71127 / 01 від 12.06.2008. Громадянка Болгарії звернулася до ЄСПЛ, тому що її колишній чоловік регулярно б'є її і порушує встановлений судом режим спілкування з спільною дитиною.

Ще будучи в шлюбі, заявниця регулярно піддавалася побиттю. Вона забрала дитину, пішла з дому і подала в суд на розлучення. Побиття не припинилися, а поліція, незважаючи на свідчення жінки, навпаки попередила її про можливу відповідальність за викрадення дитини.

В рамках шлюборозлучного процесу суд присудив спільну опіку над дитиною, але чоловік постійно порушував встановлений режим. Так само він не припинив бити вже колишню дружину, основною причиною своїх дій він називав те, що вона звинуватила його в домашньому насильстві і подала в суд. Тільки через рік жінка змогла переконати суд передати їй повну опіку над дитиною, після чого була знову жорстоко побита. Цього разу поліція також не порушила кримінальної справи, порадивши звернутися до цивільного суду щоб отримати матеріальну компенсацію.

У даній справі ЄСПЛ постановив, що влада Болгарії перенесла справу про фізичне насильство в приватну площину, чим поставила життя заявниці під загрозу. Болгарії не впоралася зі своїм обов'язком захищати здоров'я своїх громадян.

3. №33401 / 02 від 09.06.2009. Ця справа стала наочним прикладом того, як потурання з боку правоохоронної системи, призводить до людських жертв. У даній справі відповідачем виступала Туреччина, де болісно стоїть питання з дотриманням прав жінок. Багато заявниць в ЄСПЛ повідомляють, що поліція не хоче їх навіть чути, вони вмовляють не подавати заяв про фізичне або сексуальне насильство в сім'ї, або ж затягують розгляд даних справ. А суди Туреччини мають усталену практику виправдовувати чоловіків або присуджувати їм мінімальні покарання, зазвичай адміністративні, посилаючись на релігійні або національні традиції.

В даному випадку заявниця та її мати неодноразово були жертвами побиття. Вони кілька разів подавали заяву в поліцію, але чоловік погрожував вбивством і вони її забирали, при цьому поліція просто закривала справу, не цікавлячись причинами такої дивної поведінки.

Під час чергового побиття заявниця отримала 7 ножових поранень м'яких тканин. Цього разу справа дійшла до суду, де було вирішено накласти штраф у розмірі всього 385 євро. Після цього жінки ще кілька разів звернулися в поліцію, заявивши про загрозу вбивства. Їх опитували, але справа не заводили і не проводили ніяких слідчих заходів. Тому заявниця та її мати вирішили таємно втекти, але чоловік дізнався про це, і в нападі люті застрелив свою тещу.

Заявниця звернулася до ЄСПЛ, тому що за вбивство її матері чоловікові присудили довічне утримання під вартою. Але його адвокати подали апеляцію, і на час її розгляду змогли домогтися запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту. Вийшовши на свободу, він знову почав погрожувати фізичною розправою.

Розгляд цієї справи в ЄСПЛ все ще йде. Влада Туреччини звинувачуються не тільки в тому, що вони не змогли захистити життя і здоров'я своїх громадян, а також в систематичному приховуванні судовою системою країни порушень прав жінок.


Коментарі: 0