Банки продовжують нараховувати відсотки за неповерненими депозитними вкладами

На недавньому засіданні ВСУ розглядався позов, приводом для якого стала відмова банку нараховувати встановлену процентну ставку на внесений раніше депозитний вклад. Позивач вимагав визнати дані дії позбавленими правового підґрунтя та відшкодувати отримані збитки. Учасники засідання висловили таку правову позицію з цього питання.

На основі відповідної статті цивільного кодексу був зроблений висновок про те, що будь-який банк зобов'язаний повернути внесений клієнтом внесок, в даному випадку депозит, і нараховану за договором процентну ставку в повному обсязі. Після закінчення тимчасового терміну договору ці правовідносини між сторонами припиняються, і банк починає виконувати виключно охоронні функції.

Причому в іншій статті ЦКУ чітко прописується, що за використання грошових коштів банк зобов'язуються справно виплачувати встановлену договором суму коштів. Або ж, якщо договір не був укладений, банк зобов'язаний виплачувати встановлену ставку аж до запитання вкладника своїх вкладень. Варто окремо відзначити, що в укладеному договорі між банком і клієнтом не вказується сума компенсацій, що виплачується у випадку невиконання тих чи інших зобов'язань.

Це означає, що в даній справі апеляційні судові інстанції, разом з касаційними службами, прийшли до невірного висновку і відмовили в задоволенні поданої позовної вимоги. Прийняте рішення про рівноправність відмови нарахування процентної ставки прямо суперечить тисячу шістьдесят-один статті ГПУ. З якихось причин вона не була врахована при безпосередньому розгляді справи.


У той же час уповноважений суд першої інстанції прийшов до неправильного висновку щодо стягнення нарахованих відсотків за використання переданих грошових активів, так як при цьому не було враховано того факту, що в укладеному договорі не приписувалася процентна ставка, що вступає в силу після закінчення обумовленого часового періоду.


Коментарі: 0