Домовитися про використання спільного майна колишнє подружжя може в усній формі

Всього існує три різних порядку користування майном при його поділі внаслідок запуску процесу розриву шлюбних відносин. Домовленість між подружньою парою може бути досягнута за допомогою усних переговорів і ґрунтуватися на взаємній довірі. Також договір може бути укладений у письмовій формі. Це дозволить за рішенням сторін запевнити його нотаріально.

В рамках засідання Судової палати ВСУ, датованого 18.05.2016, було розглянуто показова справа про поділ майна, нажитого спільно подружньою парою за час шлюбу. На основі цієї справи була чітко сформована і виведена позиція, яка перебуває в правовому полі.

Беручи за основу першу частину 60 статті СКУ, було винесено постанову про те, що спільно нажите в шлюбі представляють цінність речі в однаковій мірі належить як дружині, так і чоловікові. Причому це твердження залишається справедливим, навіть беручи до уваги ту обставину, що один з подружжя з об'єктивних причин не мав на той момент стабільного особистого заробітку. До поважних причин відносять навчання у вищих навчальних закладах, відпустка по догляду за дитиною, різні хвороби, заняття домашнім господарством і так далі.

У 66 статті СКУ прописано, що подружжя має повне право на укладення між собою договору про порядок користування спільно нажитими речами, так як воно підпадає під визначення спільної власності.

69 стаття СКУ, зокрема частина перша і друга, говорить, що чоловік або дружина мають повне право на поділ спільних накопичень і майнових активів. Варто відзначити, що це може не залежати від розірвання шлюбних відносин. Договір про розподіл будь-якого виду нерухомості, будь то житловий будинок або квартира, повинен в обов'язковому порядку завірятися нотаріально. Це стосується і укладення договору про виділення одному з подружжя частини спільного майна.

Підводячи підсумок можна ще раз перерахувати доступні способи досягнення домовленості про використання спільної власності. Розділяють усний, письмовий та письмовий в нотаріальній формі. Варто обов'язково враховувати ту обставину, що будь-який договір, в якому розглядається питання поділу спільного майна повинен завірятися нотаріальними службами.


Коментарі: 0