Позиції Верховного суду у справах з нерухомим майном

 

Верховний Суд України розглянув три справи № 6-1568цс16, 6-709цс16 і 6-1133цс16, в яких піднімалася тема прав власності на нерухомість. В процесі їх розгляду були прийняті правові позиції з таких питань: чи може власник виписати з житла третіх осіб; як ділиться спільна квартира при розлученні; чи можна розділити недобудований будинок між колишнім подружжям. Розглянемо їх по порядку.

Власник житлового приміщення має повне право вимагати виписки і виселення з об'єкта третіх осіб, які не є йому родичами. Під родичами варто розуміти дітей, батьків, братів і сестер. Це ж правило поширюється на дружину (чоловіка) власника і його (її) найближчих родичів. Крім цих осіб, згідно із законом право користування приміщенням можуть отримати люди, які постійно проживають за даною адресою з дозволу власника і ведуть разом з ним спільне господарство.

Перераховані вище групи осіб мають право постійного проживання і не можуть бути виселені просто за рішенням власника, якщо така умова не прописано в укладеному між сторонами договорі. Відносно всіх інших осіб, власник квартири/будинку має всі підстави вимагати їх виселення з своєї житлоплощі на підставі того, що вони створюють перешкоди для користування його майном.

Другий судовий розгляд стосувался питання розділу квартири при розірванні шлюбу. За замовчуванням вважається, що на будь-яке рухоме і нерухоме майно, куплене під час проживання однією сім'єю, поширюються права спільного володіння. Але закон передбачає ряд винятків, коли це правило не діє. Якщо один з подружжя доведе, що нерухомість була придбана на його особисті кошти, наприклад накопичені до укладення шлюбу і початку ведення спільного господарства, то таке житло може бути виключено зі списку спільного майна. Крім фінансування покупки потрібно довести, що колишній чоловік (дружина) не внесла істотного внеску в поліпшення житлових умов за рахунок своїх коштів або праці. Такою підставою може бути проведений на спільні гроші капітальний ремонт або інша дія, яка вплинуло на вартість нерухомості. У такому випадку суд може виділити другому чоловікові частку в нерухомості в залежності від величини його вкладу.

У третій справі ВСУ скасував рішення попередніх судових інстанцій, які затвердили добровільний поділ за договором між колишнім подружжям недобудованого об'єкта. Таке рішення було прийнято на підставі того, що на недобудову не зареєстровані права власності, а значить і ділити таке майно за рішенням суду або за договором не представляється можливим. Спочатку слід провести процедуру легалізації об'єкта будівництва, оформити на нього майнові права і тільки потім ділити між колишнім подружжям.


Коментарі: 0