Подружжя, які проживають окремо, не позбавляються своїх майнових прав

ВССУ прийняв постанову, в якій роз'яснено особливості режиму окремого проживання осіб які перебувають у шлюбі, він визнається окремим інститутом сімейного права і не може впливати на майнові права громадян.

ВССУ розглядав справу № 6-27361св15, в якій йшлося про встановлення режиму окремого проживання та майновій суперечці між подружжям. Йшлося про те, що встановлений судом режим роздільного проживання міг ускладнити подальший процес поділу майна.

ВССУ розглянув справу і прийняв постанову, згідно з якою цей інститут сімейного права не має відношення до майнових суперечок. Роздільне проживання не має нічого спільного з розлученням, після якого неминуче запускається процес розділу спільно нажитого майна. Якщо чоловік або дружина представлять вагомі докази того, що не можуть жити в одній квартирі / будинку, то суд може встановити примусовий режим проживання окремо. Судом обов'язково береться до уваги наявність житлоплощі або фінансів для виконання даного рішення. При прийнятті такого рішення також враховуються інтереси дітей, якщо вони є. Важливо розуміти, що це не розлучення, тому за подружжям зберігаються всі їхні права та обов'язки, встановлені Сімейним кодексом України. Якщо чоловік і дружина проживали окремо один від одного до розлучення за рішенням суду, то це аж ніяк не позначиться на їх правах в процесі поділу майна. Наприклад, чоловік не жив довгий час в квартирі за рішенням суду, то після розлучення він не позбавляється своїх прав на дану нерухомість і може пропонувати різні шляхи для її поділу. Це може бути обмін, фінансова компенсація або навіть спільне користування об'єктом, але вже на правах колишнього подружжя.

Режим примусового проживання окремо один від одного призначається тільки в суді і може бути скасований в тому випадку, якщо чоловік і жінка повністю відновили сімейні відносини і подали відповідне прохання. Також суд може скасувати своє рішення, якщо розкрилися обставини, не враховані при прийнятті рішення. Наприклад, під приводом неможливості подальшого спільного проживання, одного з подружжя намагаються позбавити його майнових прав, обмежуючи йому доступ до власності.


Коментарі: 0