Визнання права власності на об'єкт незавершеного будівництва, не прийнятого в експлуатацію, в судовому порядку законодавством не передбачено

У травні цього року був судовий розгляд справи, в ході якого з'ясовувалося законність прав власності та витребування майна з неправомірного володіння. Позов подало підприємство ТОВ «Херсонавтотранс». Відповідачі у цій справі направили зустрічний позов за таким же вимогам. Справа проходила через Судову палату в цивільних справах ВСУ. Попередні судові розгляди в суді по цій справі були завершені на користь позивача, проте позов був задоволений тільки частково.

Суд ЗСУ скасував рішення, винесене на минулих справах. Крім того компанії було повністю відмовлено в позові, що пояснювалося тим, що минулий суд не врахував частину третю 92 статті Цивільного кодексу. Ця стаття підкріплювала той факт, що нерухомість вийшла з володіння компанії. Повернути права на власність можливо тільки за рішенням суду, в іншому випадку відповідачі залишаться законними власниками.

Стосовно володіння прав на споруду, будівництво якого було закінчено нещодавно, то вони набувають чинності після закінчення будівельних робіт над об'єктом. Згідно передбаченої обмовки, у випадку необхідної держ. реєстрації об'єкта, права стають законними після закінчення процедури реєстрації. Водночас при наявності будь-якого документа або угоди про початок використання майна права набирають чинності після початку експлуатації.

За існуючими законами прийнято, що здатність володіти нерухомістю  піддаються реєстрації після його будівництва, а також не раніше, ніж об'єкт почав використовуватися.

Законною підставою для прийняття у використання об'єкта нерухомості вважається схвалення відповідної комісії з експлуатації нових будівель, або їх реконструкції, ремонту за певною документації.

Держ. реєстрація права на володіння нерухомістю - процедура, що підтверджує і є законною підставою права на власність. Причому цим держава санкціонує виникнення, перехід або припинення права на нерухомість. Контролюється факт придбання прав власності в держ. реєстрі речового права на володіння нерухомості.

ЗСУ не погодився з вироком попередніх судів оскільки позивачі не додержувався обов'язкову процедуру придбання прав на майно, тим самим порушивши закон, і подали позови на підставі ст. 387 Цивільного кодексу. Тепер належить новий судовий розгляд, на якому ЗСУ та позивачі з'ясовуватимуть законність придбання прав на власність.


Коментарі: 0