ВСУ роз'яснив, що означає відмова від адвоката і коли це можливо

ВСУ розглядав справу про визнання законними доказів і показань, які були отримані без присутності адвоката обвинуваченого, в слідчих заходах, що проводило ГПУ. При цьому правоохоронці наполягали на їх законності, тому що обвинувачений сам відмовився від послуг адвоката.

Розбираючись в даному питанні, були встановлені наступні моменти. По-перше, будь-який обвинувачений має законне право на власний захист і ніхто не може його позбавити цієї можливості. Під цим правом мається на увазі залучення приватного або державного адвоката, а також відмова від його послуг або заміна на іншого юриста.

По-друге, відмова від захисника є можливою тільки в тому випадку, коли він був запрошений до участі в кримінальному процесі. Тобто, якщо підозрюваний, його рідні чи ін. державні або соціальні уповноважені згідно із законом особи ініціювали залучення адвоката. Якщо ж захисник не був залучений в процес, то відмова від його послуг неможлива.

По-третє, всі докази, отримані в рамках слідчих заходів, без участі в них адвоката можуть бути визнані законними, якщо була дотримана процедура відмови від послуг захисника, наведена вище. У тому випадку, коли адвокат ще не був долучений до розслідування, і через це не зміг взяти участь в слідчому заході, не можна трактувати як відмову підозрюваного від його послуг. Тому що не можна відмовитися від послуг адвоката до того моменту, як той почав їх надавати і без його безпосередньої участі в цьому процесі.

Грунтуючись на перерахованих вище висновках, ВСУ в рамках розгляду справи № 5-381кс15, залишив в силі рішення нижчих судових інстанцій про визнання доказів у справі недійсними. А позицію ГПУ, засновану на відмові від захисника без його участі, навпаки визнав незаконною, тому що від послуг адвоката неможливо відмовитися до того, як вони почнуть надаватися.


Коментарі: 0