До парламенту подано законопроект про обмеження терміну вручення підозри по кримінальній справі

Групою народних депутатів розроблений і поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до кримінального кодексу України, і обмежити термін вручення підозри у справі до 6 місяців з дня внесення даних про початок виробництва в ЕРДР. В особливих випадках цей термін може бути збільшений до 1 року.

Дана пропозиція пояснюється недоліками чинного КК України та його невідповідність практиці європейського судочинства. На сьогоднішній день немає чітких термінів по врученню офіційної підозри в вчиненні злочину. Таким чином, слідство може тривати роками і в цей час правоохоронними органами можуть проводитися різні слідчі заходи. Тобто, проти підозрюваної особи можуть застосовуватися такі методи як встановлення прослушки, читання особистої переписки, обшуки та інші дії, а також обмежуватися законні права людини.

Правоохоронні органи, використовуючи даний недолік КК України, можуть навмисно затягувати слідство і в деяких випадках дані терміни перевищують всі розумні межі. Тільки на поточний момент на сотні тисяч громадян країни заведені кримінальні справи, слідство за якими тривати більше року, а підозра в порушення закону так і не була вручена. В результаті таких дій громадяни позбавлені законного права на захист своїх інтересів, тому що за законом це можуть робити тільки підозрювані. Сама ж справа може бути відкрита на підставі внутрішнього рапорту або заяви, в якій навіть не вказані достовірні факти порушення закону. Але подібна практика не заважає правоохоронним органам вносити дані в ЕРДР і починати слідчі заходи.

У законопроекті прописано механізм, згідно якому справа може бути закрита рішенням суду в тому випадку, якщо підозра не була вручена в встановлені законом терміни. Це дозволить громадянам зняти з себе обмеження їх прав і свобод, а слідство буде мотивовано не затягувати розгляд справи.

Але даний законопроект має і зворотну сторону. Він створює можливість уникнути звинувачення, тому що за законом повторне слідство по одній і тій же справі не проводться. Тобто, співробітники правоохоронних органів можуть вступити в злочинну змову з підозрюваною особою, і свідомо не вручити підозру. А справа потім буде закрита за рішенням суду.


Коментарі: 0