Нові зміни в правах власності і спадкування земельних ділянок

На цьому тижні ВСУ прийняв дві правові позиції щодо прав власності і спадкування на земельні ділянки, які перебувають у користуванні фізичних осіб.

В рамках розгляду справи № 6-805цс16, в якому прокуратура вимагала визнати недійсним право користування земельною ділянкою приватного власника на підставі того, що вона була включена в межі населеного пункту. Відповідача хотіли позбавити майнових прав та передати землю в комунальну власність. За результатами даного судового розгляду ВСУ постановив, що факт зміни меж населеного пункту не може впливати на майнові права, які були оформлені раніше. Так як відповідач офіційно на підставі свого конституційного права став власником ділянки землі для здійснення на ній сільськогосподарської діяльності до включення даних територій в межі району, то за ним зберігаються всі придбані права. Ця норма випливає з ЗК України, в якому передбачені виключні випадки вилучення землі з приватного користування, але зміна меж районів до цього питання не відноситься.

В іншій справі № 6-3113цс15 ВСУ постановив, що право користування землею приватною особою після її смерті не можна успадкувати, якщо це не оформлено відповідним договором з власником ділянки. Таким чином, якщо спадкодавець використовував ділянку землі для сільськогосподарських цілей тільки за договором з муніципальною владою, але без оформлення в особисту власність і отримання її в постійне користування, то такий договір втрачає юридичну силу з моменту його смерті. Для того щоб спадкоємці могли продовжити експлуатацію цієї ділянки на тих же підставах, вони можуть укласти аналогічний договір з місцевою владою. З іншого боку, при наявності майнових прав або договору постійного використання, спадкоємці могли б заявити про свої пріоритетні права і оформити їх.

Крім описаних вище питань 30 листопада 2016 року Кабмін України видав розпорядження №910-р, яким затвердив новий порядок контролю над дотриманням норм Земельного кодексу України аграріями. Тепер всі дії сільськогосподарських підприємств, в тому числі і фермерських господарств, будуть контролюватися Госгеокадастром. Службовці організації можуть перевіряти порядок використання, охорони та передачі майнових прав на всі типи земель незалежно від форми власності.

Раніше ці функції виконувала держінспекція сільського господарства. Новий порядок контролю над агропромисловим комплексом прийнятий в зв'язку з ліквідацією цієї служби.


Коментарі: 0