Ми розташовані:

Україна, м.Київ, Печерський р-н.,
Кловський узвіз, 14/24

Схема проїзду

Курчин и партнеры

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
kurcinp@gmail.com

+38 (097) 856 07 07

+38 (044) 357 77 00

Замовити дзвінок

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
kurcinp@gmail.com

+38 (097) 856 07 07

+38 (044) 357 77 00

Замовити дзвінок

Ми у Facebook

Особливості іпотечних позик, виходячи з практики судових рішень ВСУ

Сьогодні ми хочемо приділити увагу темі іпотечного кредитування і рішенням в даній області Верховного Суду України, які є знаковими і будуть використовуватися в подальших процесах.

1. Договір іпотеки не може бути завершений, якщо аукціон з продажу квартири визнаний недійсним. Отже, відповідно до закону іпотечний кредит вважається завершеним якщо боржник, виконав всі зобов'язання перед банком або передав йому право власності на заставне майно. У ряді окремих випадків кредит можуть порахувати закритим, якщо: договір визнали юридично нікчемним; предмет іпотеки був реалізований з аукціону, а за рахунок цих коштів були виконані боргові зобов'язання; предмет договору був знищений і не підлягає відновленню.

В даному випадку ВСУ розглядав справу, в якому договір іпотеки вимагали закрити на підставі факту, що житло було реалізовано на аукціоні, і у нього змінився власник. Але суд врахував, що сам аукціон іншим рішенням суду визнаний недійсним, що автоматично скасовує угоду з продажу квартири. Таким чином, право власності на предмет договору залишилося за іпотекодавцем, а його договір вважається незавершеним.

2. При стягненні валютного боргу по іпотеці в судовому порядку, виплата призначається в гривні за курсом на день прийняття такого рішення. ВСУ розглянув справу про примусову виплату боргу по кредиту з іпотекою, виданій в іноземній валюті, і прийшов до наступних висновків. По-перше, банк може вимагати заборгованість в порядку, передбаченому кредитним договором. Якщо там не вказана точна валюта, в якій позичальник повинен сплачувати заборгованість, в тому числі, що утворилася в вигляді штрафів за прострочення виплат, то заплатити можна в національній валюті. Більш того, єдиним офіційним платіжним засобом на території України є гривня, і при стягненні боргу його суму просто переводять за курсом на момент вердикту суду.

По-друге, в договорі позики може бути вказано за комерційним або офіційним курсом провидиться перерахунок боргу в гривні. Якщо такого уточнення немає, і його не зробив суд, то боржник має право вибору. Ніякі відсотки по інфляції на позики в іноземній валюті не нараховуються, тому що такі фінансові втрати не захищені українськими законами. Вони повинні компенсуватися автоматично, за рахунок переведення боргу в гривню, тому що враховуються при встановленні курсу.

3. Якщо по іпотеці залишився тільки штраф, то сам кредитний договір можна закривати. ВСУ зайняв правову позицію, за якою для офіційного закриття іпотечного кредиту необов'язково виплачувати всі нараховані заборгованості, а досить погасити тіло позики та встановлені за договором відсотки. Якщо у боржника залишаються невиплаченими лише штрафи, то вони не входять в кредитну заборгованість і сам договір повинен бути визнаний завершеним.

Це не знімає з клієнта банку фінансових зобов'язань. Але після того як договір закритий, банк уже не може претендувати на майно боржника в рамках угоди про іпотеку, і не має права продовжувати нараховувати відсотки і нові штрафи за цим договором.

Оцінка: 
Середнє: 5 (1 голос)

Схожі новини

Заказать звонок