Ми розташовані:

Україна, м.Київ, Печерський р-н.,
Кловський узвіз, 14/24

Схема проїзду

Курчин и партнеры

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
kurcinp@gmail.com

+38 (097) 856 07 07

+38 (044) 357 77 00

Замовити дзвінок

Пн-Пт з 9:00 до 18:00
kurcinp@gmail.com

+38 (097) 856 07 07

+38 (044) 357 77 00

Замовити дзвінок

Ми у Facebook

Знакові рішення ВСУ в банківських суперечках

Рішення Верховного Суду України зазвичай підтверджують вердикти нижчих інстанцій, але так буває далеко не завжди. Коли позиція ВСУ розходиться із загальноприйнятою, таке рішення може стати прецедентом і вплинути на подальший хід аналогічних справ. У цій статті наведені нестандартні рішення ВСУ у справах в сфері банківських суперечок.

Якщо гроші вкладника втрачені з вини банку, то фінансова установа зобов'язана компенсувати всі збитки. Верховний Суд розглянув позов клієнта до банку з вимогою компенсувати його фінансові збитки після розкрадання коштів з рахунку. Було встановлено, що шахрайство зробив один із співробітників банку, але банк відмовився відшкодовувати втрати клієнта, тому що ці гроші були вкрадені.

Суд прийняв рішення, згідно з яким банк зобов'язаний повернути повне тіло депозиту і покладені вкладнику відсотки. Така позиція заснована на тому, що крадіжка грошей це нанесення шкоди самому банку, а не його клієнту. Банк відповідно до договору на розміщення депозиту взяв на себе боргові зобов'язання і зобов'язаний їх виконувати. Дії шахраїв, які спричинили розкрадання грошових коштів з депозитного рахунку не можуть бути причиною звільнення від боргових зобов'язань.

Іпотекодержатель не може вимагати визнання майнових прав на заставне майно в судовому порядку. ВСУ розглянув справу, в якій банк вимагав через суд визнати за ним право власності на квартиру, що використовувалася в якості заставного майна за кредитним договором іпотеки. Суд відмовив банку, пославшись на аналіз 392 статті ГК України, яка, на думку суддів тільки засвідчує майнове право, але не породжує його.

Було дано роз'яснення, що якщо іпотекодержатель не є власником, то він не може через суд вимагати визнання за ним майнових прав на предмет спору. В такому випадку слід діяти в рамках укладеного договору іпотечного кредитування і намагатися стягнути заборгованість згідно прописаних там механізмів. При цьому банк може звернутися до іпотекодавця в позасудовому порядку, щоб той добровільно передав свою нерухомість в рахунок погашення боргу.

Ліквідація юридичної особи не звільняє його представника від виконання боргових зобов'язань. У цьому випадку суд став на сторону банка і постановив, що фінансова установа може вимагати виконання боргових зобов'язань юридичної особи, навіть якщо вона офіційно закрита і видалена з державного реєстру.

Позиція ВСУ полягає в тому, що якщо засновник юридичної особи взяв кредит і забезпечив його заставою у вигляді особистої нерухомості, то після офіційного припинення діяльності всі боргові зобов'язання переходять на нього. Таким чином, суд скасував схеми невиплати боргів, коли юридична особа просто закривалася і на підставі цього кредитний борг визнавали недійсним. Тепер банк має право витребувати належне йому забезпечення по кредиту з фізичної особи, за умови, що відповідний позов поданий у встановлені законом терміни.

В юрисдикції адміністративних судів знаходяться тільки ті справи, де суперечка стосується виключно дій реєстратора. Відразу три палати ВСУ прийняли ухвалу, якою чітко визначили юрисдикцію адміністративних судів. Розглядати позов між банком і позичальником щодо прав власності на нерухомість адмінсуд може за умови, що мова йде виключно про допущення порушень в роботі державного реєстратора (нотаріуса) Тобто, коли власник був змінений на підставі помилкового або неправомірного рішення реєстратора.

Якщо спір стосується майнових прав, які випливають з іпотечного застереження і сторони мають один до одного фінансові претензії, то такі справи перебувають поза юрисдикцією адміністративного судочинства.

Оцінка: 
Середнє: 5 (1 голос)

Схожі новини

Заказать звонок